Spumy | Helal Sertifikalı Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
English

"GERÇEK OLAN DOĞADA OLANDIR"

Sipariş & Kargo Takibi Bayi Girişi İletişim English

"GERÇEK OLAN DOĞADA OLANDIR"

Kişisel Bakımda Helal Ürün Artıyor

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Helal&Sağlıklı Ürünler Fuarı, yeni ürünleri tüketiciyle buluşturdu.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Helal&Sağlıklı Ürünler Fuarı, yeni ürünleri tüketiciyle buluşturdu. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği’nin 5 yıldır Türkiye’de ve dünya çapında sürdürdüğü çalışmalar sonucu ülkemizde ‘Helal Ürün Sertifikası’ alan firma sayısı 160’ı geçerken, fuarda yeni ürünlerini sergileyen SPUMY, kişisel bakım ürünlerini sergiledi. Genel Müdür Ersin Taştan, “2012 hedefimiz SPUMY ürün gamını 20’ye çıkarıp, tepeden tırnağa kişisel bakım için helal ürünleri tüketiciyle buluşturmak” dedi.

'NİYET ÖNEMLİDİR AMA...' 

Kongre sonrası SABAH'ın sorularını yanıtlayan Prof. Fatih Yıldız, yaklaşık 25 yıldır "helal sertifikasyon" sistemine geçilmesi için çaba harcadığını anlattı. Sadece yiyecek değil, kullanılan ürünlerin içinde "haram" diye nitelenen maddelerin bulunmasının dinen "sakınca" oluşturduğunu aktaran Yıldız, "Dinde elbette niyet önemlidir. Vatandaş bunu bilemez ama 'helal üretiyorum" diyen firma bunlara dikkat etmeli. Çok nadir kuruluş özel olarak test yaptırıyor. Türkiye'de ise testleri yapan, denetleyici bir mekanizma tam oluşmadı" dedi.
 

'DANADAN ÜRETİLSİN' 

Yıldız, jelatinin domuz değil dana etinden de üretilebileceğini belirterek, yabancı ülkelerin maliyet yüksekliğinden dolayı bunu önemsemediğini belirtti, neredeyse tüm katkı maddelerinin ithal edildiğine dikkat çekti.
 

Helal sertifikasyonu nasıl veriliyor? 

Türkiye'de "helal gıda" sertifikalandırması için Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) uzun süre çalışma yürütüyor. Firmaların ürünleri, ambalaj da dahil sayıda laboratuar testinden geçirilerek, "haram" sayılan maddelerin olup olmadığı saptanıyor

HABERİN DETAYINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


ShopiTürk E-Ticaret Sitesi : v1.0 beta
Whatsapp Destek Hattı x 7/24 WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Tıklayınız