Spumy | Helal Sertifikalı Temizlik ve Kozmetik Ürünleri
English

"GERÇEK OLAN DOĞADA OLANDIR"

Sipariş & Kargo Takibi Bayi Girişi İletişim English

"GERÇEK OLAN DOĞADA OLANDIR"

Bu fuarda her şey 'helal'

 

Yiyecekten kozmetiğe, kişisel bakımdan medikal malzemeye kadar ‘Helal ürün’ sertifikasına sahip olan firmalar ‘3. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nda bir araya geldi

YASEMİN SARITEMUR

İSTANBUL Fuar Merkezi CNR EXPO'da 11-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 3. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'nda, yiyecekten kozmetiğe, kişisel bakımdan medikal malzemeye kadar helal sertifikalı ürünler sergileniyor. Dünyada yaklaşık 2,1 trilyon dolarlık bir pazar payına sahip olan helal ürünler piyasasında yer alan firmalar, ziyaretçilere ürünleri hakkında bilgi veriyor. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES), Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve World Halal Council (WHC) işbirliği ile gerçekleştirilen fuara Türkiye'den 60, yurt dışından ise 12 firma katıldı.

 

Vatandaşlarda ‘Helal’ bilinci arttı

 

Kişisel Kozmetik kategorisinde Helal Ürün sertifikasına sahip ilk firma olan Spumy firması Genel Müdürü Ersin Taştan, “Helal olan ürünlerde sadece alkol değil, sağlığa zararlı hiçbir kimyasal madde bulunmaz. Bu ürünlerin bitkisel kökenli ve natürel olması son derece önemlidir. Biz de ürünlerimize güvendiğimiz için başvurarak helal sertifikamızı aldık “ ifadelerini kullandı. Özellikle son iki yıldır insanlarda ‘Helal’ bilincinin artığını ifade eden Taştan, vatandaşların sertifikalı ürünlere ilgi gösterdiğini ifade etti. Kozmetik ürünlerinin helal boyutunun çok yönlü olduğuna dikkat çeken Mihri Kozmetik’ten Şerif Balcı ise, “28 yıllık bir kuruluşuz. Arz-talep doğrultusunda ürünlerimize helal sertifikası aldık. Çünkü bu, ülkemizde olduğu kadar dünya çapında büyük bir ihtiyaçtı. Kozmetik ürünlerin helal boyutu çok yönlüdür. Domuz ve alkol kadar, içeriğindeki kimyasal maddelerin bulunmaması da çok önemlidir. Ayrıca belge alındıktan sonra da bu helal süreç devam ettirilmelidir” dedi.

Et ürünlerindeki renklendiricilere dikkat!

 

Et ürünleri olarak dünyadaki ilk helal sertifikasını kendilerinin aldığını kaydeden Şifa Et Ürünleri yönetim kurulundan İsmail Tuğ, “Etin helal olması için iki aşama gerekiyor. Birincisi, etler İslami usullere göre kesilecek. İkincisi ise, paketlenmesinden sofraya ulaşıncaya dek içinde sağlığa zararlı hiç bir madde olmayacak. Et ürünlerinde katkı maddeleri olarak kullanılan tatlandırıcı ve renklendiriciler ise sağlığa zararlıdır. Bu nedenle ürünlerimizde bu gibi kimyasallara yer vermiyoruz” dedi. Namet firmasından Doğukan Yüncü ise, “Etlerimizin kesimden paketlenme aşamasına kadar geçen süreçte İslami usullere uygun olmasına çok dikkat ediyoruz. Böylece de etler sofralarımıza helal olarak ulaşıyor'' ifadelerini kullandı. Vatandaşlar sertifikaya dikkat ediyor Ürünlerin tamamen organik olduğunu vurgulayan Spumy Kozmetik’ten

 

 

 

 

Vatandaşlar sertifikaya dikkat ediyor

 

“Ürünlerimiz tamamen doğal ve yüzde 100 bitkisel olarak üretiliyor. Bu nedenle insan sağlığına ve çevreye zararı bulunmuyor. Son dönemlerde kimyasal maddelerin yoğun kullanılmasından rahatsız olan vatandaşlar, sertifikalı ürünleri almaya dikkat ediyor” dedi. Özünde hayvansal bir protein olan jelâtinin her zaman için tartışmalı bir ürün olduğunu kaydeden Seljel Gıda Jelâtini Genel Müdürü Selin Bağdat ise, “ Pasta, şekerleme ve ilaç sanayi gibi geniş bir kullanım alanı olan jelâtin oldukça tartışılan bir üründür. Jelâtindeki ilk sertifikayı biz aldık. Özünde hayvansal bir protein olan jelâtinlerimiz, yüzde 100 sığır jelâtinidir. Sertifikamızdan da anlaşılacağı üzere helaldir” şeklinde konuştu.

 

 

 

HABER DETAYINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


ShopiTürk E-Ticaret Sitesi : v1.0 beta
Whatsapp Destek Hattı x 7/24 WhatsApp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Tıklayınız